Tıklama başına maliyet, reklam veren kişilerin web site veya sosyal medya platformlarına reklamlar aracılığıyla tıklayarak ulaşan kişiler için ödenen tutarı temsil eder. İngilizcesi “Cost Per Click” yani CPC olan bu kelimenin Türkçe’de TBM olarakta kısaltıldığını görebilirsiniz.

Tıklama başına maliyetleri daha rahat anlamanız için şu şekilde örneklendirelim. Bir Google arama reklamı çıktınız ve 100 TL tutarında bir bütçe belirlediniz. TBM oranınız 5 TL ise bu reklamdan sitenize sadece 20 tane potansiyel müşteri girebilir demektir. Fakat TBM oranınız 2 TL olsaydı 50 tane potansiyel müşteri web sitenize girebilirdi.

Tıklama Başı Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Tıklama başına maliyetinizi hesaplamak için reklam vereceğiniz platformun araçlarından faydalanabilirsiniz. Örneğin Google Adwords kullanan kişiler Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanarak minimum ve maksimum TBM aralığını öğrenebilirler.

Tıklama başına maliyeti belirleyen faktör ise sektörün ne kadar rekabetli olduğudur. Örneğin çok fazla rekabet olan bir sektörde reklam vermek istiyorsanız, sizin gibi diğer reklam verenlerde sizden daha ön planda çıkmak için daha fazla tıklama başına maliyet ödemek isteyebilirler. Bu da TBM oranlarını yükseltir.

Tıklama Başına Maliyet Nasıl Düşürülür?

Tıklama başına maliyeti düşürmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki daha az rekabetin olduğu fakat size potansiyel müşteri getirebilecek kelimeler bulmaktır. Bunun sayesinde düşük TBM oranları ile yüksek satışlar elde edebilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise rekabetin aşırı fazla olmadığı durumlarda ihale bitimlerinde düşük TBM ile gösterim almaktır. Bu yöntem çok fazla reklam harcaması yapan işletmeler için fazla işe yaramamakla beraber rekabetin aşırı fazla olduğu sektörlerde de kullanılamaz.

Bununla beraber tıklama başına maliyetlerinizi düşürmek için platformun sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin Google Adwords reklamları çıkan bir kişi, reklamı çıkacağı web sitesini ilgili kelime ile alakalı bir hale getirip, site açılış hızını düşürmesi takdirinde daha düşük TBM oranları ile gösterim alabilir.

Sonuç

Tıklama başına maliyet optimize edilmesi gereken önemli bir metriktir. Günümüzde pek çok işletme yüksek TBM oranları yüzünden boşa para yakmakta, zarar etmektedir. Bu sebepten ötürü Meta, Google, Tik Tok veya istediğiniz herhangi bir platform için TBM düşürme konusunda profesyonel birisiyle çalışmanız en sağlıklısı olacaktır.

Biz Varesma ekibi olarak profesyonel ve optimize Google Adwords reklam hizmeti sunmaktayız. Tarafımızla iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Similar Posts