Yıllardır en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinden birisi olan mail marketing nedir ve nasıl yapılır, mail marketing ne işe yarar sizlere bunları anlatıyor olacağız.

Mail Marketing Nedir?

Mail marketing, günümüzde pek çok işletme tarafından hali hazırda onlarla etkileşime geçmiş müşteriler, ziyaretçiler ve aboneler için uygulanan bir geri pazarlama taktiğidir. Mail marketing, elinizdeki mail verisine pazarlama, bilgi, kampanya gibi alanlarda mail göndermenizdir.

Mail marketing içerisinde pek çok farklı pazarlama tekniği kullanılabilir. Örneğin upsell & downsell, bilgi pazarlaması, kısa süreli psikolojik kampanyalar ve daha pek çok farklı pazarlama çeşidi mail marketing operasyonlarında kullanılabilir. Fakat mail marketing yapmayı düşünen kişilerin mutlaka bu süreci iyi planlaması gerekir.

Mail Marketing Ne İşe Yarar?

Mail marketing, sizinle etkileşime geçmiş ziyaretçi, müşteri ve aboneleri temsil eder. Bu sebepten ötürü bu kişiler sıcak & ılık kesim olarak değerlendirilebilir. Bu sayede elimizdeki mail verilerine yapacağımız pazarlama stratejileri kat ve kat daha etkili olacaktır. Mail marketing yapan firmalar uzun vadede daha fazla kazanç, kar elde etmekle beraber tamamen ücretsiz bir reklam kolu elde etmiş olurlar.

Mail Marketing Nasıl Yapılır?

Mail marketing yapabilmeniz için öncelikle insanların sizinle etkileşime geçmelerini, ve bu etkileşim sonucunda mail adreslerini size vermelerini sağlamalısınız. Bunun için elinizdeki müşterilerin veya abonelerinizin mail adreslerini kullanabilirsiniz. Yada ücretsiz kampanyalar veya ürünler sağlayarak karşı tarafın mail adreslerini toplayabilirsiniz.

Elinizde bir mail datası bulunduktan sonra bu kitleye alakalı, ilgilerini çekebilecek kaynaklar ile pazarlama mailleri göndermeye başlayabilirsiniz. Bunun için Brevo ve benzeri mail marketing araçlarından faydalanabilirsiniz. Mail marketing yaparken hangi sıklıkla ne maili atacağınızı da iyi planlamanız gerekir. Aksi takdirde karşı tarafın maillerinizi spam klasörüne taşıması, abonelik sisteminizden çıkması an meselesidir.

5/5 - (1 vote)

Similar Posts