Günümüzde işletmelerin SEO çalışmalarında veya Adwords reklam çalışmalarında yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de anahtar kelime seçimi. Düzgün seçilmemiş bir anahtar kelime, uzun vadede bu kelime için harcadığınız bütçe ve süreyi boşa çıkartabilir. Bu sebepten ötürü işletmeniz için sürenize ve bütçenize en uygun anahtar kelimeleri seçmeniz gerekmekte.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, bir işletmenin arama sonuçlarında reklam çıkmak istediği veya arama motoru optimizasyonu çalışmalarını yönetmeyi düşündüğü hedef kitlenin aradığı bir kelimeyi temsil eder. Örneğin “Antalya ucuz güzellik salonu” kelimesi aylık olarak 500 kişi tarafından aratılıyor iken “Antalya uygun fiyatlı güzellik salonu” kelimesi Google üzerinde 800 kişi tarafından aratılıyor olabilir.

Bu sebepten ötürü çalışma yapacağınız kelimeleri özenle seçmeniz mühimdir. Yeterli sayıda kişi tarafından aratılmayan kelimelere reklam çıkmanız veya SEO çalışması yapmanız uzun vadede israfa yol açabilir.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimeleri tespit edebilmek, yüksek aranma hacmine ve sektörünüze uygun anahtar kelimeleri bulabilmek için Semrush, Ahrefs veya Adwords’un Anahtar Kelime Planlayıcı aracından faydalanabilirsiniz. Semrush ve Ahrefs araçları ücretli iken Anahtar Kelime Planlayıcısı ücretsiz bir araçtır.

Anahtar Kelime Seçerken Hangi Metriklere Bakılmalıdır?

Anahtar kelime seçiminde öncelikle seçeceğiniz anahtar kelimeye ait trafiğe yani aylık aranma hacmine göz atmanız gerekmektedir. Ne çok az ne de sizin için çok fazla aranma hacmine sahip kelimelerden uzak durmanız gerekmektedir. Bununla beraber seçeceğiniz kelimelerde sektörünüzle alakalı size potansiyel müşteri olarak dönebilecek kelimeler seçmeniz önemlidir. Bu hususta aranma niyeti araştırması yapılmalıdır. Semrush aracı bize direkt olarak aranma niyeti konusunda bir ön bilgi sunmaktadır.

Bunlara ek olarak en mühim konulardan birisi rekabet oranının hesaplanmasıdır. Yüksek rekabete sahip bir anahtar kelimeye yapacağınız çalışmalarda çok daha fazla süre ve bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bu sebepten ötürü rekabetin az, aranma hacminin sizin isteğinizle tutarlı ve olabildiğince yüksek aranma hacmine sahip kelimeler seçmeniz gerekmektedir.

Sonuç

Günümüzde arama motoru optimizasyonu veya Adwords reklam danışmanlığı veren ajansların büyük bir bölümü anahtar kelime seçimi konusunda hizmetler, destekler sunmaktadır. Varesma ile görüşerek bu konuda destek alabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Similar Posts